Tez Hazırlama

Tez Yazım Merkezi

Merhaba arkadaşlar, tez hazırlama konusuna geçmeden önce “Tez Yazım Merkezi” hakkında bir ön bilgi yazmanın daha doğru olacağını düşündük.

Tez hazırlama merkezi ve kırtasiyeler

Eğer bir şehirde üniversite varsa emin olun ki o şehir de “Tez Yazım Merkezi” de vardır.  Genellikle tez yazım ve tez yazım faaliyetleri bulunduğunuz şehrin en popüler kırtasiyelerinde yapılır.  Bu durumda sizin tez yazım merkeziniz şehrin en popüler kırtasiyesidir 🙂

Bu kırtasiyelerin uzmanlık alanları veya dükkan açarken yapmak istedikleri iş fotokopi çekim işidir. Notunuz varsa verirsiniz ve fotokopici arkadaşlar profesyonel bir şekilde fotokopinizi çekip size teslim ederler.  Ama öğrenci arkadaşların, kırtasiye ve fotokopi alanlarında faaliyet gösteren bu firmalara istemeden öğrettikleri bir şey vardır; Tez Hazırlama.

Gelin bunu örneklerle somutlaştıralım;
“abi tez yazdırmak istiyorum” “hocam tez hazırlama yapıyormusunuz?”
“tezimi yazdım ama tez düzenleme yapamıyorum yardımcı olabilir misiniz?”
“abi çok az vaktim kaldı tezimi siz hazırlayabilir misiniz”?

Sizin yıllar boyunca yönelttiğiniz bu sorular fotokopici arkadaşların ticari bir sermayesi olmuştur. Bu sorular sayesinde, tez hazırlama faaliyetlerinin kaçınılmaz olduğunu ve bu işin yapılması gerektiğini, öğrenci arkadaşlar fotokopici arkadaşlara öğretmiştir. İşte kırtasiyelerin tez hazırlama hikayesi bu şekildedir. Zorunlu olarak tez hazırlamayı öğrenmek.

Değindiğimiz tez hazırlama hikayesinden sonra tez hazırlama merkezi konusuna geçebiliriz.

Tez yazım merkez(leri)

Çoğu şehir de sadece “Tez Hazırlama” konusunda faaliyet gösteren firma bulmak oldukça zordur.  Bu gibi (kişiler) firmalar ya evlerini homeofis olarak kullanırlar yada işlerini görecek küçük bir ofis tutarlar. Bir firmayı “tez hazırlama merkezi” olarak tanımlamak için o firmada illa fotokopi makinesi ve kırtasiye malzemelerinin varlığına
gerek duyulmaz.

tez1
Tez Hazırlama Merkezi

Araştırmaya ve okumaya dayalı olduğu için, daha öncede söylediğimiz gibi bir evi veya bir ofisi tez hazırlama merkezi olarak adlandırabiliriz. Tez hazırlamayı kendilerine meslek olarak edinen insanlar genelde okuma ve yazmayı seven insanlardır.

tez-yazim
Tez yazım büromuz

Biz de bundan dolayı tez hazırlamayı kendimize meslek olarak edindik. Okumayı, yazmayı ve öğrenmeyi seviyoruz. Küçük bir ofisimiz var ve tez ile ilgili bütün faaliyetleri bu ofisimiz de gerçekleştiriyoruz.  Olağanüstü bir yere ihtiyacımız yok, ofis malzemeleri, laptoplarımız ve yemek/çay köşemiz. İşte tezleriniz bu gibi ortamlar da hazırlanıyor.

Tez yazım süreci

Sizlere, tez hazırlama yaparken izlediğimiz yolları şu şekilde özetleyelim;

  • Görüşmeler sonucu sizden onay alırsak tez hazırlama süreci başlar.
  • 6 kişiden oluşan tez hazırlama ekibimiz vardır..
  • Tezin konusu ve içeriğine göre en uzman çalışma arkadaşımız belirlenir
  • (Örnek) Eğer tezinizin konusu bankacılık hakkındaysa tezinizi hazırlayacak kişi bankacılık konusunda uzmandır.
  • Tezinize onay veren arkadaşımızın elinde üçüncü bir tez bulunmaz, buna dikkat ediyoruz.
  • Anlaşma sonucu tez hazırlama süreci gerçekten başlamış olur.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz iletişim bölümünden veya alttaki bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Yayınlayan

muhterem Akyaz

Türkiye’deki ve Dünyadaki bütün öğrencilere hizmet vermek amacıyla 2012 yılında Platon Tez Hazırlama Merkezi'ni kurdum. Küçük ama etkili değişiklikler yaparak en iyiye ulaşmayı hedefliyorum.

Bir Cevap Yazın