Tez Hazırlama

Tezler, akademik hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de lisans veya lisans üstü düzeyinde bir akademik eğitim alıyorsanız tez yazmanız gerekiyor. Oldukça önemli ve değerli olan bu tezlerin hazırlanması da bir o kadar zor elbette. Hele bir de hem çalışıp hem de yüksek lisans veya doktora yapıyorsanız bu zorluğun derecesi daha da artıyor.

Tez hazırlama‘nın eskide göre daha da zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sayısı giderek artıyor; bu da özgün bir tez yazmayı daha da zor hale getiriyor. Çevremize baktığımızda, tez aşamasına gelmiş fakat tezini tamamlayamadığı mezun olamayan çok sayıda kişiyi görebiliriz.

Tez hazırlama ‘nın günümüzde en hızlı ve pratik yolu, profesyonel bir destek alarak tez yazdırma olmaktadır. Böyle bir hizmeti ilk defa duyanlar olabilir. O yüzden süreci kısaca özetlemekte fayda var.

Tez Yazdırma Nedir?

Lisans veya lisans üstü öğrencileri için dersler bitip tez yazma aşamasına geçildiği zaman zorlu ve yorucu bir süreç başlıyor demektir. Hatta bunu biraz daha ileriye taşıyıp fiziken ve mental olarak yıpratıcı bir süreç olarak da ifade edebiliriz. Çünkü mezuniyet için tez hazırlama zorunlu olduğundan her öğrenci akademik eğitim süresi bitmeden tezini teslim etmek zorundadır.

İşte bu noktada, özellikle son yıllarda popüler hale gelmeye başlayan tez danışmanlık hizmeti devreye giriyor. Tezinizin profesyonel bir şekilde hazırlanması için size destek veren tez yazdırma merkezleri, bu süreçte öğrencilerin yol arkadaşı oluyor diyebiliriz. Bu kurumlarla iletişime geçtiğiniz zaman size özel olarak atanan danışman ile süreci planlıyor ve tezinizi baştan sona yazdırma imkanı buluyorsunuz.

Tez danışmanlık hizmeti veren kurumların sayısı günümüzde hiç de azımsanacak gibi değildir. Öyle ki, bu konuda sıkı bir rekabetin olduğunu bile söyleyebiliriz. Birçok kurum, çeşitli reklamlarla ve uygun fiyat politikaları ile daha fazla öğrenciye ulaşabilmeyi amaçlıyor. Sayının bu kadar artması haliyle kaliteli tez hazırlama sorununu da ortaya çıkarıyor. Bu durumda, öğrencilerin beraber çalışacakları bir tez yazım merkezi seçerken çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Tezde Kalitenin Adresi: Platon Tez Hazırlama Merkezi

Platon olarak şimdiye kadar sayısız öğrenci ile beraber çalıştık. Hukuk, sağlık, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, eğitim ve daha birçok farklı alanda binlerce tezin arkasındaki güç olduk. Her biri alanında uzman danışman kadromuz ile tez danışmanlık çalışmalarına farklı bir boyut getirdik ve kalitemizi her geçen zaman artırdık.

Platon’u diğer kurumlardan ayıran belli başlı özellikler mevcuttur. Bir kere, tez yazım sürecine öğrencilerin gözünden bakabiliyoruz. Bu süreçte onları çok iyi anlıyor ve her şeyden önce onlar için yüksek bir motivasyon kaynağı olmaya çalışıyoruz. Bu durumun, tez yazımı ile ilgili teknik konulardaki uzmanlık ve tecrübeden önce geldiğini belirtmekte fayda var. Çünkü öğrencilerin birçoğu tez aşamasına gelindiğinde kendisinde yeterli bir konsanstrasyon ve motivasyon bulamadığı için çok kısa sürede pes ediyor.

Platon tez yazdırma merkezi olarak hangi alanda ve hangi akademik düzeyde olmanız farketmeksizin size destek oluyoruz. Tez yazım sürecini sizin için A’dan Z’ye planlıyor ve belirtilen tarihlerde tezinizi hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken ulusal ve uluslararası literatürde yer alan tüm akademik bilgi ve birikimlerden faydalanıyor ve güncel trendleri takip ediyoruz. Bu çalışmaların sonucunda da ortaya birçoğu ilk seferde kabul edilen kaliteli ve özgün tez çalışmaları çıkıyor.

Tez Hazırlama Süreci Nasıl İlerliyor?

Tezinizle ilgili profesyonel bir yazım desteği almaya kadar verdiğiniz zaman bizimle iletişime geçiyorsunuz. Bunun için Platon’un farklı iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Akabinde sizden teziniz ile ilgili bazı detayları istiyoruz. Beraber bir yazım planı çıkarıp çalışmalara başlıyoruz. Tez yazdırma süreci devam ederken sizinle belirli periyotlar ile görüşmeler gerçekleştiriyor ve durum analizi yapıyoruz. Profesyonel, etkin, verimli ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tezinizi hazırlıyor ve teslim ediyoruz.

Tez yazım sürecini biraz kısa bir şekilde özetledik fakat elbette süreçle ilgili birçok detay ve önemli hususlar mevcut. Şimdi biraz da bunlara değinelim:

Tez yazdırma işi asla tek taraflı bir faaliyet olarak düşünülmemelidir. Tezin sahibi olarak sizler de sürece dahil olmalı ve tez danışmanınız ile iş birliği kurmalısınız.

– Teziniz ile ilgili detayların açık, net ve anlaşılır olması önemlidir. Belirsizlikler ne kadar az olursa sürecin hızlı ve başarılı olması o kadar kolaylaşır. Bu detaylar arasında, tez konusu, son teslim süresi, üniversite ve/veya enstitütü yazım kılavuzu/tez şablonu, belirlenmiş ise konu başlıkları vs sayılabilir.

– Eğer tez konunuz belirli değilse, Platon olarak tez danışmanlık sürecinde size bu aşamada da yardımcı oluyoruz. Yani tez konusunu da dilerseniz sizler için belirleyebiliriz.

– Tez yazım süreci, iyimser bir tahminle 4 – 6 ay arasında sürebilir. Tez konusuna bağlı olarak bu süre 1 – 1.5 yıl gibi bir zamana da yayılabilir. Bu nedenle, bizimle olabildiğince erkeden iletişime geçmenizde fayda var.

Tez hazırlama süreci tamamlandığında, tezinizi enstitünüze teslim eder ve jüri önünde tez savunmanızı yaparsınız. Her ne kadar yazdığımız birçok tez ilk seferde kabul edilse de, bazı tezler jüriden düzeltme alabilmektedir. Sizlere bu konuda da destek oluyor ve gerekli revizyonları yapıyoruz.

Tez danışmanlık hizmetinde tezin içeriği kadar şekil çalışmaları da önem rol oynar. Öyle ki, her üniversite veya enstitünün bir tez yazım şablonu bulunur ve öğrencilerden bu şablona göre tezini yazması istenir. Bu bağlamda, eğer hazır bir teziniz varsa ve şekil olarak düzeltilmesini istiyorsanız, yine bizimle iletişime geçebilirsiniz.

– Tez danışmanlık ile ilgili öğrencilerin aklına çok sık takılan bir soruya da açıklık getirelim. Platon’un sizin teziniz için atadığı tez danışmanı, tez konunuzda uzmanlık ve tecrübe sahibidir. Ayrıca, daha önce benzer konularda çok sayıda tez hazırlamıştır. Bu nedenle, tezinizin güvenilir ellerde olduğundan emin olabilirsiniz.

– Platon olarak tezinizi sıfırdan yazabildiğimiz için belirli bölümlerinde de size yardımcı olabiliriz. Bu bağlamda, öğrencilerin tezlerinde en fazla zaman ayırdığı kısım olan literatür araştırması; analiz, raporlama, sonuç vb gibi bölümler için özel olarak çalışabiliriz.

Tez Yazdırma Konusunda Platon’un Tavsiyeleri

Tez hazırlama ile ilgili yukarıda birçok detayı ve bilgiyi sizinle paylaşmış olsak da bazı konular için ayrı bir başlık açmanın gerektiğine inanıyoruz. Özellikle tez konusunu henüz belirlememiş bir tez öğrencisi iseniz, bu tavsiyeleri dikkate almanızda fayda var.

Tez yazımı ile ilgili gerek internetten gerekse çevrenizdeki insanlardan çok fazla nasihat duyarsınız. Neyi, nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili size birçok öğüt veren insanların ne yazık ki çok az bir kısmı gerçekten bilgili, bilinçli ve tecrübeli insanlardır. Bu nedenle, size söylenenlerin birçoğunu dikkate almamalı ve tez yazdırma hizmeti alacaksanız Platon gibi kurumlarla iletişime geçmelisiniz.

Tez konusu ve süreci ile ilgili çok hızlı kararlar almayın. Her ne kadar ilk etapta yanlış veya tuhaf bir tavsiye gibi dursa da sizlere hızlı kararlar alıp sonrasında hüsrana uğrayan birçok öğrencinin olduğunu hatırlatmak isteriz. Hızlı kararlardan ziyade doğru kararlar almak önemlidir. Bu nedenle, tez hazırlama konusunda kapsamlı bir araştırma yapmalı; kararınızı iyice düşünüp taşındıktan vermelisiniz.

Daha evvel de bahsettiğimiz gibi tez danışmanlık hizmeti alıp tezinizi profesyonel bir destek ile yazdırmak istiyorsanız doğru kişi ve kurum seçimi çok önemlidir. Günümüzde çok sayıda tez yazım merkezi olsa da maalesef bu kurumların bazılarının ilk önceliği para kazanmaktır. Bu nedenle de birçok öğrenci düzeltilmesi zor durumların içerisine girmekte ve farklı şekillerde mağduriyetler yaşamaktadır. Bu yüzden siz siz olun, işini sağlama alın ve her zaman kaliteli ve güvenilir tez yazım hizmeti veren kurumlarla beraber çalışın.

Danışmanlar da hata yapabilir. Evet, her ne kadar yıllarca tez hazırlama hizmeti verip sayısız tez yazsalar da danışmanların da yanılacağı durumlar olabilir. Bu nedenle, danışmanınız ile sürekli iletişim halinde bulunmalı ve teziniz ilgili konularda fikir birliği sonucu oluşan kararlar almalısınız.

Tez yazdırma işleminin belirli bir ücreti bulunur. Bu ücret, bazı kişilere göre uygun olurken, bazı kişiler de bunun çok yüksek olduğunu düşünür. Platon olarak şimdiye kadar bu konuda farklı düşüncelere sahip çok sayıda öğrenci ile görüşme şansımız oldu. Öncelikle bu ücretin belirlenmesinde birçok faktörün etkili olduğunu size hatırlatmak isteriz. Tezin konusu, kaç sayfa olacağı, ne zaman teslim edileceği ve daha birçok faktör, ücrete doğrudan etki etmektedir.

Tez yazdırma ücretlerinin kurumlara arasında farklılık gösterdiğini de belirtmekte fayda var. Fakat, her ne kadar her zaman doğru olmasa da, genellikle kalite ile ücretin doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Zira, tez danışmanlık hizmeti belirli bir uzmanlık ve tecrübe isteyen bir durumdur. Bu nedenle, size ölçüsüz bir şekilde indirim sunan tez yazım merkezlerinden uzak durmalısınız. En azından şüphe ile yaklaşmanızı tavsiye ederiz.

Son olarak kapımızın size her zaman ve her konuda açık olduğunu belirtmek isteriz. Platon olarak tez aşamasındaki öğrencilerin halinden anladığımızı ve öncelikli amacımızın size yardımcı olmak olduğunu bilin isteriz. Tez hazırlama konusunda aklınızı takılan her soruyu bize sorabilir, hızlı ve doğru cevapları alabilirsiniz.

Yayınlayan

muhterem Akyaz

Türkiye’deki ve Dünyadaki bütün öğrencilere hizmet vermek amacıyla 2012 yılında Platon Tez Hazırlama Merkezi'ni kurdum. Küçük ama etkili değişiklikler yaparak en iyiye ulaşmayı hedefliyorum.

Bir Cevap Yazın