Site icon Platon Tez Hazırlama

Mba Tez Hazırlama Tahmin Ettiğinizden Daha Önemli Mı?

Group of college friends studying together, using laptop. Cheerful high school students browsing online on computer, working on a project

Bu yazımızda MBA tez hazırlama ve mba kavramları ile ilgili bazı hatırlatmalar yaptıktan sonra neden önemli oldukları hakkında konuşacağız.

MBA yani işletme yönetimi master programı, ülkemizin en çok tercih edilen yüksek lisans programlarından biri. Global eğitim trendlerine göre de uzun yıllar boyunca bu kadar çok öğrencisi olan ender master programlarından.

Dünya tarihinin başlangıcından beri ticaretin varlığından bahsediliyor ve bu iş sonuna kadar büyüyerek gidecek gibi görünüyor. Bu noktada, MBA programlarının her dönem talep görmesini normal karşılamak gerek.

Sektöre ve branşa aşina olanların bildiği bir konu daha var. İş dünyası demek, rekabet demek. Ve bu rekabet ortamında öne çıkmak için fazladan bir kelime bile bilseniz, bir şekilde göstermeniz gerekir. Zira günümüz iş dünyasındaki en geçerli formül bilgi = para.

Biz de bu yazıda MBA tezi ile bu rekabetçi ortamda neler kazanacaksınız, onu anlatıyoruz.

Mba Tez Hazırlama Gerektiren Bir Program Mı

Business administration yani iş/işletme yönetimi master programı, size çok çeşitli alanlarda kariyer imkanı sunmaktadır. Sağlıktan kuruluşlarından yatırım danışmanlık şirketlerine, insan kaynaklarından market uzmanlığına örgütsel bir yapı ve ticaretin bulaştığı hemen her dalda önünüz açık.

Aslında MBA tez hazırlama yılını, etkili bir tez çalışması ile kapatırsanız bahsi geçen kariyerlerde yerinizi şimdiden sağlamlaştırabilirsiniz. Bu arada başlıktaki soruya da kısaca cevap verelim. Evet, dünya genelinde MBA tez hazırlama gerektiren bir program (istisnalar kaideyi bozmaz).

Gerektirmesi de gayet normal, zira kapsamını ticaretle paralel genişleyen bir branş için yapılan her bir cümlelik katkı bile değerli. Hem akademik anlamda, hem de mesleğin geleceği için farklı yaklaşımlar ve farklı beyinlerin ürünü tez çalışmaları, oldukça önemli.

Tabii MBA tez hazırlama ile gelen bir büyük katkı daha var.

İyi Atlatılan Bir Mba Tez Hazırlama Sürecinin Size Katacağı Karizma

Burada karizmadan kastımız sektörel anlamda. MBA mezunları zaten daha bölümün adını söylerken fiziki karizmayı yakalıyor.

Şimdi MBA tezi size nasıl karizma katıyor, sorusuna gelelim.

Öncelikle, tez yazma işinin akademik çevrede ciddiye alınan yegâne öğrenci faaliyeti olduğunu da hatırlatalım. Yani öncelikle bir akademik saygınlığınız oluyor.

Bununla birlikte, sektörde aktif olarak çalışmak için yapacağınız iş başvurularında, bir yüksek lisans tezinizinin görünmesi de adeta havanıza hava katacak bir durum. Yani, üniversitede yakaladığınız saygınlığın katbekat fazlasına iş dünyasında sahip olacaksınız. Özellikle tez hazırlamak için seçtiğiniz konu özelinde bir pozisyon için başvuru yapıyorsanız, bir adım öndesiniz. 

Aşağıda tez yazma süreciyle ilgili paylaştıklarımız, neden önde olduğunuza dair somut fikirler verecektir.

Mba Tezi Nasıl Yazılır?

MBA tez hazırlama için spesifik bir konu belirlemeniz gerekiyor. Hatta kimi zaman “case study” adı verilen vaka çalışmaları da gündeme gelebiliyor ki bunlar oldukça detaylı olabilir. Genellikle iki akademik dönem süresince MBA tez hazırlama göreviyle ilgili sorumlulukların altına girmiş olursunuz.

Tabii bu sorumluluklar genelde yazıldığı yerde kalır. Yani, siz bir şeyler ortaya koymadıkça kimse size ne yapıyorsun, diye sormayabilir. Sorsa da geçiştirmesi çok zor olmaz. Zira tez dönemi sonuna kadar sunum, savunma, sınav vb. bir durum yok.

Şimdi sürece ger dönelim. Belirlediğimiz araştırma konusu hakkında yapılması gereken bazı literatür tarama çalışmaları olacak. Türkçesi ile; saatlerin günleri kovaladığı okuma çalışmaları. Günler de ayları kovalar. Aslında, tez sizi kovalıyordur.

Bunları da yaptınız kabul edelim. Sonra bu yapılan araştırmalar ile kitap üzerindeki çalışmaların harmanlanıp kitap niteliğinde bir çalışma oluşturması gerekiyor. Bunun için oldukça disiplinli ve programlı şekilde saatlerce masa başı mesai yapmanız gerekecek. Tabi bu çalışmanın belli formatlara göre yazılması gerektiğini de unutmayın. Referanslar, sayfa düzeni hatta yazı fontları ve puntolar bile belli kurallar çerçevesinde düzenlenmek zorunda.

Daha çoook detay var. Biz şimdilik genel hatlarıyla MBA tezinin nasıl bir şey olduğunu anlattık. Neden anlattık?

Mba Tezi Tercih Sebebi Olabilir!!!

Çünkü yukarıdaki şartlara göre kusursuz düzenlenmiş ve içeriği zengin bir MBA tezinin, size katacakları hakkında fikir edinmeniz için.

Size ait böyle bir çalışmanın olduğunu bilen işverenlerin, zihninde doğrudan doğruya olumlu imaj yakalıyorsunuz. Zira disiplin, sabır, analiz, kritik, araştırma, fikir yürütme, çözüm üretme vb. birçok kişisel yeteneğinizi çok iyi kullanabildiğinizin mesajını, MBA tezi ile verebilirsiniz. Bu noktada, MBA teziniz ne kadar yüksek standartlarda yazılmış olursa, bahsettiğimiz imajınız da o kadar olumlu olacaktır.

Exit mobile version