Site icon Platon Tez Hazırlama

Tez Araştırma Kâbusunuz Olmasın!

Asian woman student boring reading book at library with a lot of books in university. Asian student disheartened reading book for examination.

Tez araştırma, tez yazma kâbusunun ilk aşaması. Bölümün ve tez konusunun özelliğine göre farklı kaynaklardan yararlanmak gerekir. Kaynakların güvenirliğini sorgulamak, akademik atıfların yeterliliğini ele almak başlı başına bir iştir. Üniversite öğrencileri, son akademik yılını tez kâbuslarıyla geçirir. Tez araştırma süreci travmasına maruz kalan öğrencilerin sayısı az değil. Bu zorlu süreçte tutunacak bir dal arayan öğrencilerin tutunacak bir dalı var! Teziniz emin ellerdeyse korkulacak bir şey yok! Makalemizde bu sürecin zorluklarını, çözüm yollarını ve “tutunacak dalı” ele aldık!

Tez Araştırmayı Hafife Almayın

Üniversite öğrencileri, lisans ve lisansüstü programlardan mezun olabilmek için tez yazmak zorundadır. Tez araştırma sürecinden tezin kaynak bölümünü tamamlayıncaya kadar geçen süre, bazen 1 yıl sürebilir. Ortaokul ve lisedeki ev ödevlerini mumla aratan tez için binlerce kelimeyi onlarca sayfaya yazmak gerekir. Lisans veya lisansüstü öğrencileri, son akademik yıl boyunca tez yazmak için büyük bir çaba içine girer.

Tez araştırmak ve tez yazmanın asıl amacı, eğitim aldığı alanda çeşitli bilgilerle donatılan öğrencinin kapasitesini ölçmek ve tez sürecinde elde ettiği bilgilerle bilim dünyasına katkı sağlamaktır. Tez konusunu seçmek, ileriki günlerde öğrencinin başına geleceklerin ilk emaresidir. Konunun önemi ve içeriğine göre tez de uzun, kısa, kolay ve zor olabilir. Bu sebeple üniversite öğrencileri için “hayati” bir mesele olan tez araştırmak ve yazmak konusunu hafife almamak gerekiyor.

Tez araştırma sürecine girildiyse artık geri dönüş yok! Bu işi bir şekilde tamamlamak gerekiyor. Bazen geceniz gündüze karışabilir. Bol kahveli uykusuz geceleri göze almak lazım. Etkili bir konu seçmekle iş bitmiyor! Tez araştırmanın özelliklerine ve yöntemlerine göre araştırma ve analiz yapılmalı.

Konuyu sınıflandırmak ve başlıkları belirlemek dışında literatür araştırması, o konuda yayınlanmış bilimsel makaleleri incelemek, okumak ve gerekirse kaynak göstermek, en önemlisi de kaynakları inceleyerek, değerlendirmek gerekiyor. Üniversite öğrencileri tez araştırma sürecinde tez yazımı için destekleyici argümanları da kullanmak zorundadır.

Tezin dilbilgisi kuralları ve sözcük yapısında yazılması ise en önemli tez kuralları arasında yer alıyor. Günlük konuşma dilinde, gayri resmi bir dille yazılan tezlerin istenen sonucu vermeyeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek! Yani akademik bir dil kullanmak gerekiyor. Gerçekten zor!

Tezini Araştırmadan Tasarla!

Tez araştırmadan tez yazılmaz elbette! Yanınızda bu konuda uzman bir ekip varsa doğal olarak tez araştırmaya da gerek kalmıyor! Tez araştırma ve kurallara uygun olarak tez yazma zorunluluğunuz var; ancak sizin elinizde sadece birkaç kelimelik konu var! Yaşanan stresi ve travmayı tahmin etmek zor değil. Bu aşamada öğrencilerin tutunacağı bir dal olmalı. Elbette ki var!

Tez araştırma ve tez yazma süreci için alanında uzman kadro bulunduran yerler, bu travmayı atlatmaya yardımcı oluyor. Literatür taraması yapmak, araştırma modelleri ve örneklemeler çıkarmak ve veri toplama araçlarını belirlemek gibi başlıkları tek başına tamamlamak oldukça zor! Ayrıca, tez araştırması için ölçümler, veri çözümleme araçları ve araştırma etiği kurallarını uygulamanın da basit işlemler olmadığı bir kenara yazılmalı! Tez araştırma kuralları ile temel tanımlar ve kavramları ele alan bir yerde araştırma sorusunu belirleyerek, tezi tasarlatma olanağı var!

Peki, tez araştırmak için neler yapılabilir? Tez araştırmak için hizmet veren yerler hangi konularda yardımcı olabilir? Bu soruyu “hangi konuda yardımcı olamaz” olarak değiştirmek, daha kısa bir cevap vermeyi sağlar. Bu yerler, tezle ilgili her şeyi tasarlanıyor. Araştırmadan başlayarak akademik dille tez yazımı, literatüre uygun kaynak taraması, tez konusunun her başlığını içeren zengin içerik…

Öğrenciler kalan dersleri ile veya işleri ile uğraşırken teziniz araştırılıyor, yazılıyor ve altın bir tepside sunuluyor. İnternette veya kütüphanelerde saatlerce araştırma yaparak istenen özelliklerde bir tez hazırlamak için harcanan süre yanınıza kâr kalıyor! Oldukça cazip!

Tezin son günü yaklaşıyorsa endişeye kapılmaya gerek yok! Her tezin bir çözümü var! Tez araştırma yapan yerler imdadınıza yetişecek! Son güne kadar beklemiş olmanın gerekçeleri tartışılabilir; ancak tez son güne bile kalsa üniversite ve lisansüstü öğrencilerin alternatifleri var. Tez araştırmak mı zor, tez yazmak mı? Elbette ikisi de zor! Bu sebeple profesyonel bir tez ekibine ihtiyacın var! Geç kalmadın! Dilediğin zaman iletişime geçebilirsin.

Exit mobile version