Tez Hazırlama İstanbul

Tez Hazırlama, İstanbul Akademik Camiasında Rekabet Sınırlarını Zorluyor

Ülkemizin birçok iline nazaran tez hazırlama İstanbul sınırları içerisinde bir kat daha zor.

Bu zorluğun artma sebebi ise tez hazırlama eyleminden ziyade hazırlanacak tezin sahne alacağı ortam. Yani İstanbul’daki akademik camianın yarattığı zorlayıcı ortam.

Türkiye’de kültür, sanat, spor ve ekonominin başkenti olan bir il. Bu anlamda eğitim – öğretim alanında da ülkede başı çeken kurumlar İstanbul’da bulunuyor.

Ankara’daki birkaç üniversite ile birlikte Türkiye’nin en iyi üniversiteleri İstanbul’da. Bu da demek oluyor ki, akademik camiada atmosferin en keskin olduğu il yine İstanbul.

Akademisyenler Kendi Öğrencilerini Basamak Olarak Kullanabiliyor

Bu dünyanın dışına olanların tam olarak fark edemediği müthiş rekabet aslında her ilde ve her üniversitede kendini hissettiriyor. Aslında bu rekabet ortamı zaman zaman etik dışı olarak yorumlanabilecek kadar çirkin hareketleri görmemize de sebep oluyor.

Zira hemen hemen bütün bilim dallarında akademisyenler ve akademisyen adayları birbirleri ile ortaklaşa çalışmaya teşvik edilmek yerine, birer rakip olmaya zorlanıyor. Bu durum henüz lisans ve yüksek lisans tez hazırlama süreçlerinden itibaren kendini hissettirmeye başlıyor.

Hal böyle olunca, henüz ilk ciddi tez çalışmasını teslim eden öğrenciler de bu ortamın gerekliliklerine göre yeni karakterlere bürünmek durumunda kalıyor. İşte bu tür zorluklar nedeniyle, belli akademik rütbeleri almış akademisyenlerin bile zaman zaman kendi öğrencilerini aşağıya çekmeye çalıştıklarını görebiliyoruz.

Tabii bunu yaparken kendilerine de avantaj sağlıyorlar. Yani bir anlamda öğrencilerini kendi istikballeri uğruna üstüne basılacak bir basamak olarak görebiliyorlar.

İstanbul Tez Hazırlama

Tez Hazırlama İstanbul İl Sınırlarında Başınıza Gelebilecek En Büyük Eğitsel Felaketlerden Biri

Tez hazırlama birçok açıdan öğrencilik hayatının en zorlayıcı görevi. Bu sıkıntılı süreci eğer İstanbul’da bir üniversitede atlatmak zorundaysanız, tam bir kâbusun içindesiniz demektir. Zira bu zorlayıcı ortamın yarattığı “Everest” seviyesine ulaşmış bir akademik seviye ile muhatap olacaksınız.

Akademik ortamın getirdiği problemler bir yana, İstanbul’da okuyan öğrencilerin (özellikle başka illerden gelenler) bir kısmının okul ile birlikte iş hayatı ve gelecek kaygıları ile mücadele ettiğini de biliyoruz. Bu faktörler de başlı başına tez hazırlama işini zorlaştırmak için yeterli.  Hele hele tez hazırlama tecrübesini ilk kez yaşayacaklar için olay tam bir keşmekeş. Tez yazmak, tez düzenlemek, atıflar, kaynakça, tez özeti, tez önerisi, yazım kuralları… derken daha araştırma sürecine bile gelmeden yapılacak birçok görev sizi bekliyor. İşin kötüsü bu görevlerin hemen hepsi ciddi bir akademik araştırma kadar zaman ve enerji tüketecek türden olabiliyor.

Eee… Bunu bir de bahsi geçen İstanbul akademik ortamında yapmaya çalıştığınızı düşünün? Üstüne bir de iş hayatına atılmak, yok artık!

Çıkış Yolu

Tez hazırlama İstanbul üniversitelerinde esen sert akademik rüzgârlardan etkilenmeden tamamlanması imkânsız bir görev. Ancak şahıs olarak sizlerin bu rüzgârın tokadını yeme zorunluluğunuz bulunmuyor. Zira kendine has enteresan bir ortamda cereyan eden tez hazırlama İstanbul işini profesyonellere bırakma şansınız var. Tabii ki kafası kesilmiş tavuk gibi sokaklarda tez yazdıracak kişi aramayacaksınız. Zaten 20 milyonluk şehirde bu yöntemle bir iş yaptırmak mümkün değil.

Ancak teknolojinin nimetlerinden faydalanarak, seni bu külfetten kurtaracak insanlarla irtibat kurma şansını yakalayabilirsin. Bunun için de sokaklarda bağırmak yerine :), herhangi bir arama motorunun arama kutucuğuna Tez hazırlama İstanbul benzeri bir söz öbeği yazman yeterli!

İstanbul Tez Yazdırma

Karanlık Tez Hazırlama Tünelinden Kestirme Çıkış İçin Kestirme Yol

Eğer benzer bir amaçla bu yazıya ulaştıysan, doğru yerdesin!

Yazıda bahsettiğimiz üzere karşına çıkması muhtemel problemlere hiç bulaşmadan, kestirme yola geçebilirsin.

Bilimsel araştırma, referanslar, alıntılar, kaynakçalar, yazım kuralları, yazım formatı, tez düzenlenmesi, tez önerisi, tez konusu vb. bir de İstanbul akademik camiasında bunları kabul ettirmek. Bu karanlık tünelden çıkışını sağlayacak kestirme yol fırsatını kaçırmak gerçekten saçma bir hareket olur.

Ama sen hala “Ben kendim hallederim” arkadaş diyorsan; bonne chance, good luck, buena suerte, powodzenia, Viel Glück, bol şans! Birçok dilde söyleyelim ki; dileğimizin gerçekleşme ihtimali artsın. Çünkü karanlık tünelden çıkmak için kendi başına yol almak istiyorsan, şansa çok ihtiyacın olacak. Tabii şans tek başına hiçbir zaman yeterli değil. Aylar süren emeklerinle birlikte, bol şans gerekiyor.

Yayınlayan

muhterem Akyaz

Türkiye’deki ve Dünyadaki bütün öğrencilere hizmet vermek amacıyla 2012 yılında Platon Tez Hazırlama Merkezi'ni kurdum. Küçük ama etkili değişiklikler yaparak en iyiye ulaşmayı hedefliyorum.

Bir Cevap Yazın