İntihal Oranı Düşürme

Bilimsel makaleler, tezler ve diğer akademik çalışmalar, orijinal ve yenilikçi fikirleri yansıtmalıdır.
Tezinizi kendi kelimelerinizle yazmak intihal düşürme yöntemlerinin en mükemmelidir.

Yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihale çok dikkat edilmektedir. Üniversitelerin kabul ettiği intihal oranları %20 ve %30 arasında değişmektedir. Hazırladığınız tezde eğer intihal varsa danışman hocanız intihal tespit programı olan Turnitin sayesinde bu benzerliği hemen anlayacaktır. Bu yüzden tezinizi yazarken özgünlüğüne çok dikkat etmelisiniz. Dikkat etmediyseniz eğer intihal düşürme yaptırmalısınız.

İntihal Düşürme Yöntemi

Başka bir yerden aldığınız paragrafı okuyup tekrar yorumlarsanız intihal düşürme yapmş olursunuz. Çoğu öğrenci çalışmasını hazırlarken birçok tez ve makalelerden ister istemez faydalanır. İntihal dolayısıyla kopyalama yaparken çok aşırıya kaçmamak yararınızadır. Gereğinden fazla kopyalama yaparsanız turnitin raporun da intihal oranı oldukça yüksek çıkacaktır. Bu noktada intihal düşürme yapmak sizi kopya bir metinden kurtaracaktır.

Aşağıda bulunan not şeklindeki örnek, aklınıza takılan bütün soruların cevabı olacağını düşünüyoruz. Kısaca intihal oranı düşürme şu şekilde yapılır:

Paragrafı olduğu gibi kopyalayıp sonuna kaynak yazmak sizi intihalden kurtarmaz. Aksine bu tam anlamıyla intihal demektir (Platon, 2023: 28).

Yukarıdaki paragrafı herhangi bir tez de gördünüz ve beğendiniz. Bu paragrafı kendi teziniz de kullanmak istiyorsunuz. İşte tam burada paragrafı okuyup tekrar yorumlamanız gerekmektedir. Yukarıdaki tezinize almak istediğiniz paragrafı alttaki şekilde yorumlarsanız intihal düşürme yapmış olursunuz.

İntihale düşürme yapmak isteyen kişiler, beğendikleri paragrafı okuyup kendileri yorumlamalıdırlar. Aynı şekilde kopyalayıp paragraf sonunda kaynak göstermekle intihal oranı düşürme yapmış olmazsınız. (Platon, 2023: 28)

Görüldüğü üzere ilk paragrafı okuyup ikinci paragrafta yorumladık. Araya kendi düşüncelerimizi de kattık. Bu sayede tezimizde intihal düşürme yapmış olduk. İntihal düşürme nasıl yapılır sorusunun cevabı üstteki paragraftadır.

Çok önemli not: İntihal Raporu alındıktan sonra (nereden alırsanız alın) tezinizi kesinlikle sistemden sildiriniz. Eğer sildirmezseniz danışman hocanız intihali kontrol ettiğinde İntihal Oranı %80-90 arası çıkacaktır. Bundan dolayı ücretsiz intihal raporu veren web sayfalarından uzak durmalısınız. Alacağınız rapor kesinlikle Turnitin veya iThenticate olsun.

Tam bilgi sahibi olmak ve intihal oranı düşürme örneğine göz atmak için bu yazımızı da kesinlikle okuyun. İntihal Raporu