İntihal Oranı Düşürme

Merhaba arkadaşlar,

Yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal oranına çok dikkat edildiği bilinmektedir. Üniversitelerin çoğunluğunda intihal oranları %20 ve %30 arasında değişmektedir. Hazırladığınız tezde eğer intihal varsa danışman hocanız intihal tespit programı olan Turnitin sayesinde bu benzerliği hemen anlayacaktır. Bu yüzden tezinizi yazarken özgünlüğüne çok dikkat etmelisiniz.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür

Başka bir yerden aldığınız paragrafı okuyup tekrar yorumlamak sizi intihalden kurtaracaktır. Çoğu öğrenci çalışmasını hazırlarken birçok tez ve makalelerden ister istemez faydalanır. İntihal dolayısıyla kopyalama yaparken çok aşırıya kaçmamak yararınızadır. Gereğinden fazla kopyalama yaparsanız turnitin raporun da intihal oranı oldukça yüksek çıkacaktır.

Aşağıda bulunan not şeklindeki örnek, aklınıza takılan bütün soruların cevabı olacağını düşünüyoruz. Kısaca intihal oranı düşürme:

Paragrafı olduğu gibi kopyalayıp sonuna kaynak yazmak sizi intihalden kurtarmaz. Aksine bu tam anlamıyla intihal demektir (Örnek, 2017: 28).

Yukarıdaki paragrafı herhangi bir tez de gördünüz ve beğendiniz. Bu paragrafı kendi teziniz de kullanmak istiyorsunuz. İşte tam burada paragrafı okuyup tekrar yorumlamanız gerekmektedir. Yukarıdaki tezinize almak istediğiniz paragrafı şu şekilde yorumlarsanız intihale yakalanmazsınız.

İntihale yakalanmamak isteyen kişiler, beğendikleri paragrafı okuyup kendileri yorumlamalıdırlar. Aynı şekilde kopyalayıp paragraf sonunda kaynak göstermek sizi intihalden kurtarmaz (Örnek, 2017: 28)

Görüldüğü üzere yukarıdaki paragrafı okuyup yorumladık. Araya kendi düşüncelerimizi de kattık. Bu sayede tezimizdeki benzerlik oranını düşürmüş olduk. İntihal oranını nasıl düşürebilirim gibi bir soru geliyorsa aklınıza; cevap üstteki paragraftadır.

Çok önemli not: İntihal Raporu alındıktan sonra (nereden alırsanız alın) tezinizi kesinlikle sistemden sildiriniz. Eğer sildirmezseniz danışman hocanız intihali kontrol ettiğinde İntihal Oranı %80-90 arası çıkacaktır. Bundan dolayı ücretsiz intihal raporu veren web sayfalarından uzak durmalısınız. Alacağınız rapor kesinlikle Turnitin veya iThenticate olsun.

Tam bilgi sahibi olmak ve örnek intihal düşürmeye göz atmak için bu yazımızı da okuyabilirsiniz. İntihal Raporu