Site icon Platon Tez Hazırlama

Tez Danışmanlık

Tez danışmanlığı almak istiyorum ama hiç bir fikrim yok… Dahası tez danışmanlığı ücretlerini de merak ediyorum.. Tez danışmanlık süreci nasıl işliyor? Ücretler hangi kiriterlere göre belirleniyor? Ödemeyi nasıl yapıyorum? Peşin mi yoksa taksit taksit mi ödeyeceğim?

Bu gibi sorulara sahipseniz eğer merak etmeyin, doğru adrestesiniz. Yazının sonunda “tez danışmanlığı” hakkında detaylı bilgi edineceksiniz. Daha kolay bir okuma için içindekiler listesi hazırladık.

İlk 2 bölüm sizin ve tez danışmanınız arasındaki kişisel ilişkileri kapsıyor. 3. bölümden sonra ise bizim verdiğimiz tez danışmanlık hizmetlerini yani tezinizi nasıl hazırladığımıza dair bilgiler yer alıyor.

İçindekiler Listesi

Tez Danışmanlık Süreci

Tez danışmanlık süreci: Kişiden kişiye uygulamaların müthiş derecede esneyebildiği bir işten bahsediyoruz. Ancak buna rağmen bazı genel geçer unsurlara dikkat ederek, bu süreci en az hasarlı şekilde de atlatmak mümkün.

Tez yazma konusunda yolunu kaybetmiş öğrencinin, elinden tutulması çok iyi. Ama elinden tutmak var, tutmak var. Elinden tutup sağa sola çekiştirmek mi yoksa yol göstermek mi önemli?

Zaten tez hazırlama olayı başlı başına öğrencilerin doğal afeti. Bir de bu afet esnasında “yağmacı” gibi davranan bir tez danışmanınız varsa, geçmiş olsun. 🙂

Üniversite okumak çoğu gencin hayallerini süsleyen bir tecrübedir. Bu tecrübenin nihayete ermesi ise oldukça zor, sabır ve azim isteyen bir süreçle yani tez yazım süreci ile olur.

Tez Yazım Süreci

– Tez yazım süreci, sabahlara kadar kahveyle uyanık kalmak, bilgi ile beslenmek ve sonuca ulaşmak diye tanımlanabilir.

– Tüm bunlar yetmediği gibi bilgileri öğrenmeniz, öğrendiklerinizi tez kılavuzuna göre biçimlendirmeniz ve bu biçimi bozmadan sunmanız gerekmektedir.

– Felsefi olarak tartışılması oldukça uzun süren bu durum, birçok öğrencinin yaka silktiği bir eziyet haline gelmektedir.

– Fakat yanlış anlaşılmasın; genç bir bireyin ilimle araştırma yapması muhteşem ve takdire şayan bir eylemdir.

– Tek sorun bu süreçte çıkabilecek olası pürüzlerin, genç arkadaşlarımızı yolu tamamlamadan pes ettirebilmesi.

Uzman hocalarımız bire bir tez danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Zaten buna gerekte yok. Makalemizi okuduktan sonra otomatik olarak tez danışmanlığı hizmetini almış olacaksınız. Biz tez danışmanlığı hizmetini başlı başına bu makale de vereceğiz. Yani sizi bu süreçte en iyi şekilde yönlendirmeye çalışacağız

Not: Alanın da uzman hocalarımız size tez hazırlama hizmeti verebilir. Bölüm ve konu adı bilgisiyle ön araştırma yaparız ve en taban fiyatı veririz. Onay verdiğiniz an çalışmanızı yazmaya başlarız.

Şimdi genel anlamda tez danışmanınızla yaşanacak sıkıntıları en aza indirmek için yapılabileceklerden bahsedelim.

Tez Danışmanı İle Nasıl Bir İletişim Kurulmalı

Aslında bu bahsedeceklerimizden bazıları bütün hocalarla kuracağınız ilişkiler için geçerli. Ancak tez danışmanınızın “bir tık” daha önemli olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz.

Saygı

Evet, belki işi çok temelden aldığımızı düşüneceksiniz. Ama tez hazırlama sürecinde girilen stresli hava, zaman zaman hiç istemediğiniz hareketler yapmanıza yol açabiliyor.

Bir de yukarıda bahsettiğimiz, adeta insanı çıldırtacak tutumlar sergileyen bir tez danışmanınız varsa, kesinlikle sakinliği korumalısınız.

Karşı tarafın işi bilmemesi veya işine saygı duymaması yüzünden oluşacak gergin ortamı kişiselleştirdiğiniz anda, kâbustan uyanmanız iyice zorlaşacaktır.

Ayrıca işi şahsileştirmek, yani hocanızın şahsına saygısızlık yapmak geleceğinizi de etkiler. Tez danışmanlığı yapan hocanızın akademik camiada belli bir çevresi olabileceğini tahmin edersiniz.

Eğer siz de akademik camianın bir parçası olma amacındaysanız, akademik anlamda en çok yakınlık kurduğunuz bu hocayı kaybetmek isteyeceğiniz son şey olmalı.

Hoca ile yaşayacağınız profesyonellik sınırlarını aşan olayların, camianın geri kalanı tarafından duyula ihtimali de var. Bunun da neye yol açacağını az çok kestirebilirsiniz.

Tez Danışmanlığı Tek Taraflı Bir Süreç Değil

Belki şu ana kadar bütün “suçu” hocalarımıza yıktık. Aslında buraya kadar haklıyız da. Ama”öğrencinin hiç mi suçu yok?”.

Karşınızda “kötü örnek” olarak baştan beri anlattığımız türden bir hoca var. Siz buna rağmen bu hocayı “takmıyor” gibi davranmamalısınız.

Zira tez danışmanı hocaların, birçoğu size doğrudan ifade etmediği bazı şeyleri yapmanızı bekler. Bunu neden doğrudan ifade etmiyorlar derseniz, yine karşı tarafın kişiliği ve yaklaşımı ile ilgili bir durum.

Ama genel düşünce, sizin belli bir olgunluğa eriştiğiniz fikrinin ağır basması.

Özellikle tez hazırlama sürecinin aşamaları hakkında, hocanızı bilgilendirmeniz gerek. Bunun için gerekirse haftalık, gerekirse aylık toplantılar ayarlamayı talep edebilirsiniz.

Zaten sizin onu bilgilendirmeye niyetli olduğunuzu kavrayan bir danışman hoca, programı kendi yapacaktır.

Ancak toplamda iki dönem süren tez hazırlama sürecinde hocayı üç kere görmeyi planlıyorsanız, aman ha! Gidin adrenalin ihtiyacınızı doğa sporlarında falan giderin. Geleceğinizi böyle bir hataya kurban vermeyin.

İşi Duygusal Boyuta Taşımak

Yine öğrencilerin çok sık yaptığı bir hata. Aslında hata kelimesi de burada ne kadar doğru emin değiliz. Zira insan olmaktan ileri gelen bir durum. Karşı taraftaki hocanızın tutumu ve kişisel özellikleri, yine belirleyici faktör tabii.

Bildiğiniz üzere, tez danışmanlığı hizmeti belli yönetmeliklerle çerçevesi çizili, profesyonel bir destek hizmeti. Yani tez danışmanlığı sunan hoca ile aranızdaki ilişki tamamen profesyonellik üzerine kurulu.

Genel ahlak kuralları dışında kalan ikil ilişki unsurlarına, bu ilişkide yer yok.

Hal hatır sorduktan sonra, hocanızın eşi veya çocukları hakkında (kendisi belirtmedikçe) sorular sormanız bile hoş karşılanmayabilir.

Hele bir de tez hazırlama sürecinde işi böyle duygusal boyuta taşırsanız. Vay halinize!

Şimdi birçoğunuzun yaptığı, ancak farkında bile olmadığı bu hatayı bir örnekle açıklayalım.

Tez öğrencisi Ali’den – tez danışmanı Ahmet hocasına atılan bir mail düşünelim. Ali sürekli olarak “hocam ya ….” şeklinde yakarışlarla dolu bir mail gönderiyor. Peki, tez hazırlaması beklenen bir öğrencinin bu denli profesyonellikten uzak ifadeler kullanması sizce hoş mu? Yani öyle bir durum ki; bunu yapan öğrencilere karşı hocaları bile savunabiliriz.

Saygılı olun, işinizi yapın, kafanız rahat olsun.

Tez Danışmanlığı Hizmeti

Tez danışmanlıkta en büyük kriter, hocadan onay alıncaya kadar öğrencinin yanında olmaktır.

Örnek olarak hazırladığımız iki adet tez çalışması aşağıda verilmiştir.

İlk örnekte metin içi kaynak gösterme 2. örnekte ise dipnot şeklinde kaynak gösterimi yapılmıştır.


Bütün çocukluk ve gençlik hayatınızı adadığınız eğitim öğretim adlı macera oyununun bölüm sonu canavarı “tez” ve sizin bu canavarı en az hasarla yenmenizi sağlayacak şey, tez danışmanlığı hizmeti.

Tez danışmanlığı adı altında tezinizi hazırlayacak hocalarımızın özelliklerinden bahsedelim.

Profesyonel Tez Danışmanlık

Özellikle ülkemiz eğitim sistemindeki çarpık düzenin bir neticesi olarak üniversitelerin son sınıflarına gelindiğinde bile; bilimsel araştırma teknikleri, yöntem, tez yazım kuralları vb. konulara -deyim yerindeyse- Fransız kalmış öğrenciler görmek kimseyi şaşırtmıyor.

Bu sebeple lisans ve yüksek lisans çalışmaları, aslında öğrencilerin birçoğu için ilk ciddi bilimsel araştırma tecrübeleri oluyor. Hal böyle olunca birçok lisans ve yüksek lisans çalışmasında amatörce hatalardan kaynaklanan facia sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Yapılması gereken ön hazırlıkların bile değerlendirmelere tabi olduğu bir ortamda, herhangi bir araştırma tecrübesi olmayan öğrencilerden akademik çalışmalar ortaya koymaları bekleniyor.

Ancak herhangi bir akademik çalışmanın “doğru – düzgün” hazırlanabilmesi için, hazırlayacak kişi veya kişilerin belli özelliklere sahip olmaları gerekiyor (ki yukarıda bahsettiğimiz öğrenci profili -maalesef- bu özelliklerin çok azına sahip).

Bu noktada, tez danışmanlığı hizmetlerini profesyonel olarak sunan kişiler “doğru – düzgün” tez hazırlamanın da ötesinde mükemmele yakın çalışmaları, (öğrencilere kıyasla) çok kısa sürelerde hazırlayabiliyor.

Bu sayede özellikle “erteleme” huyu yüzünden çalışmaya başlamakta geç kalmış öğrencilerin de, hızlı ve düzgün bir şekilde hazırlanmış tezlere kavuşmaları sağlanıyor.

Tez hazırlama süreci, konunun belirlenmesinden itibaren ele alındığın da tez döneminden bir önceki akademik dönemde başlaması gereken bir süreç olarak kabul edilir (Konu belirleme, literatür taraması, ön araştırmalar vb.)

Şimdi tez danışmanlığı hizmetleri ile size rahat bir nefes aldıran bu kişilerin özellikleri ve çalışma prensipleri ile ilgili kritik noktalardan bahsedelim.

En İyi Tez Danışmanlık

Tez danışmanlığı hizmetlerini profesyonel olarak sağlayabilmek için bir kişinin tez hazırlama işini birçok kez yapmış olması gerekir. Tıpkı bizim ekibimiz gibi.

“Practice makes perfect” (Pratik mükemmelleştirir) diyor Batılılar. Yani bir iş ne kadar çok tekrar edersen, o kadar iyi yapmaya başlarsın, diyorlar.

İşte tez hazırlamak da tam böyle bir iş. Zira belli kurallar ve takip edilecek yollar branş ve konu fark etmeksizin aynı düzlemde ilerliyor.

Bu düzene alıştıktan sonrası ise sadece bilgi toplayıp, bunu aktarmaktan ibaret.

Tabii tez danışmanlığı sağlayan ekibimizin araştırma, bilgiyi aktarma ve dili düzgün kullanma gibi konularda da yüksek tecrübeye sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

Tez Danışmanlık Merkezi

Yukarıda bahsedilenlere paralel olarak tez danışmanlığı hizmeti almanızın en büyük avantajlarından bir diğeri de süreye sadık kalınıyor olması.

Zaten ilk defa tez hazırlayan bir öğrenciden kat be kat fazla tecrübe sahibi olan ekibimizin, tez hazırlama işini size göre çok daha hızlı yapabileceğini tahmin etmişsinizdir.

Bu anlamda, tez danışmanlık merkezimizle irtibata geçtikten sonra tezinizin hazırlanması için belirleyeceğimiz takvimin dışına çıkmamız söz konusu değil.

Tez Yazdırma

Tez hazırlarken ya da herhangi bir araştırma makalesi yazılırken bu çalışmaların teslim edilmek üzere kâğıda dökülmesi belli formatlara göre gerçekleştirilir.

Bu formatlar, kimi zaman üniversiteler tarafından belirlenir. Ancak üniversitelerin belirlediği kurallar da mutlaka ve mutlaka evrensel geçerliliği olan kurallardan biridir.

Sayfa düzeni, içerik düzeni, içerik sırası, referanslar vb. düzenlenmesi de bu formatlarda belirtilen şekilde yapılmalıdır.  Zira “Universe (Evren) – University” kelimesi başlangıca “eğitim kurumu içindeki kolektif düzene” daha sonra bu düzenin evrensel geçerlilik kazanması mantığını bizlere anlatır.

Yani sizin açınızdan çok önemli olmasa da bu tür “kozmetik” sınıflandırmalara uymak aslında çok önemlidir.

Bir tez veya araştırma makalesi bahsi geçen formatlardan birine göre düzenlenmediği sürece, içerik anlamında çığır açacak zenginlikte olsa bile akademik otoriteler tarafından dikkate alınmayacaktır.

Ancak şanslısınız ki tez danışmanlığı hizmeti veren ekibin -ister istemez- en çok tecrübe ettiği konu da bu.

Özetle, kendi öğrencisini sistemin dışına itmek için tasarlanmış bu düzende var olmak ve tatmin edici bir sonuçla mezun olmak istiyorsanız tez danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak için sürenizin daha fazla daralmasını beklemeyin.

Ayrıca unutmayın; size sunulan kusursuz tez çalışması üzerinde çalışarak gelecekte başka tez veya araştırma çalışmaları yapmanız gerektiğinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Yani, size özel hazırlanmış bir akademik kaynağınız olacak.

Tez Danışmanlık Fiyatları | 2023

Tez danışmanlık ücretlerine değinmeden önce tekrar yinelemek istersiz ki “bire bir tez danışmanlığı” hizmeti vermiyoruz.

Tez danışmanlığı adı altında tez hazırlama hizmeti veriyoruz. Çünkü bu “tez danışmanlık ve tez hazırlama” kavramları birbirini tamamlayıcı kavramlardır.

Tez danışmanlık ücretini etkileyen iki kriter vardır. Konu zorluğu ve teslim tarihi. Teslim tarihi az olan çalışmalarda fiyatlar normalden daha yüksek olabilir.

Aşağıda “tez danışmanlık ücretleri” tablosunda tahmini fiyat aralıklarını belirttik. Fiyatlar “tek sayfa” üzerinden verilmiştir.

Doktora200 TL – 400 TL
Yüksek Lisans150 TL – 250 TL
Tezsiz Yüksek Lisans80 TL – 150 TL
Lisans70 TL – 130 TL
Önlisans60 TL – 100 TL
Tez Danışmanlık Fiyatlarımız

Peki fiyatları öğrendim ama ödeme nasıl olacak? Peşin mi yoksa taksit taksit mi vereceğim? Tez danışmanlı süreci nasıl işliyor? Ödeme yöntemleri hakkında bir örnek verebilir misiniz?

Biz bu sorularınızın cevabını daha önce örneklerle ve ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Tez hazırlama fiyatları adlı makalemizi okuyarak tam bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

İster tez danışmanlık hizmeti alın isterseniz kendiniz hazırlayın, tez hazırlayacak sınıfa ve seviyeye gelmeniz muhteşem bir şeydir. Memleket olarak size güveniyor ve parlak işlere imza atacağınıza inanıyoruz.

Görüşmek dileğiyle… İletişim

Exit mobile version