İntihal Raporu Alma

Merhaba arkadaşlar,

Akademik çalışmalarınızdaki (tez, makale) intihal oranını, çalışmanızı bize gönderdikten kısa bir süre sonra öğrenebilirsiniz.

Aşağıda intihal raporuna göz atın. Örnek olarak hazırladığımız intihal raporu örneğinde intihal oranı %48 çıkmıştır.

İntihal Raporu Nasıl Alınır

İntihal raporunu almak için,  bu alanda nam yapmış olan; Turnitin ve iThenticate programlarını kullanmaktayız. Teziniz bu programlardan birine yüklenir ve intihal raporu alınır. Öğrenciler ücretsiz intihal raporu veren web sayfalarına güvenmemelidir çünkü sonuç sizi yanıltabilir. Sağlıklı bir sonuç için Turnitin raporu veya İthenticate raporu almalısınız.

Teziniz tamamen bittikten sonra İntihal Raporu almanız yararınızadır. Birebir alıntı yaptığınız paragrafları tespit edip onları kendi düşüncelerinizle yorumlamak daha da kolay bir hale gelir. Bu da tez teslim aşamalarını oldukça hızlandırır.

Eğer kopyala/yapıştır yapmışsanız programlar bunu yakalayacaktır. Kopyalama yapılan paragraflar üstü boyalı bir şekilde rapora yansır.

İntihal Düşürme Nasıl Yapılır

Rapordan sonra intihal oranını düşürmek işinizi hiç ummadığınız kadar kolaylaştıracaktır. Yapacağınız tek şey, intihalli paragrafları okuyup özgün bir şekilde yorumlamaktır. Bu konu hakkında İntihal oranı düşürme sayfamıza göz atabilirsiniz.

Üniversitenizin intihal oranının üstünde kaldıysanız intihal raporu işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Mesela, üniversitenizin intihal oranı %20 olsun, danışman size bir uyarı yaparak hazırladığınız tezin intihal oranının %52 olduğunu ve bunun %20’ye düşürmeniz gerektiğini söyledi. Çoğu danışman öğrencilere intihal raporu vermemektedir. Teziniz de rastgele intihal düşürme yapmak mı daha kolay yoksa intihal raporunu alıp tekrar yorumlamak mı daha kolay.

Gerçekte, asıl merak edilecek konu İntihal Raporundan sonrasıdır. Çünkü sizi en çok yoracak olan konu İntihal Düşürmedir.

İntihal Raporu Ücretleri

İntihal raporu fiyatlarımız sözcük sayısına göre değişmektedir. Fiyat aralıkları 100 – 500 TL arasındadır.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi intihal yapılan yerler renkli boyalar sayesinde gün yüzüne çıktı. Size vereceğimiz intihal raporunda, intihal olan yerleri görecek ve bu kısımları özgün cümlelerinizle değiştireceksiniz.

Not: İntihal Düşürme hakkındaki yazımızı da okuyun. İntihal raporu ve intihal düşürme kavramları kardeş gibidir. Ancak bu şekilde tam bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Biri olmadan öteki olmaz.

Örnek İntihal Raporu
Örnek İntihal Raporu

Her iki örnek aynı intihal raporuna aittir.

Örnek İntihal Rapor ve Sonucu
Örnek İntihal Rapor ve Sonucu

Üstte ki İntihal Raporu örneğinde İntihal Düşürme yaparken buna ilk sıradaki yani “1 sbe.dum…edu.tr” olan intihali düşürmekten başlayabilirsiniz. Danışman hocanız en yüksek orana bakacaktır sizde intihali düşürmeye en yüksek orandan başlamalısınız yani “1 %11” olan orandan. İletişime geçerseniz kısa zamanda raporunuzu alabilirsiniz.