İntihal Raporu Alma

Merhaba arkadaşlar,

Akademik çalışmalarınızdaki (tez, makale) intihal oranını, çalışmanızı bize gönderdikten kısa bir süre sonra öğrenebilirsiniz.

Aşağıda örnek intihal raporuna göz atın. Hazırladığımız intihal raporu örneğinde intihal oranı %48 çıkmıştır.

İntihal raporunu almak için,  bu alanda nam yapmış olan; Turnitin ve iThenticate programlarını kullanmaktayız. Öğrenciler ücretsiz rapor veren web sayfalarına güvenmemelidir çünkü sonuç sizi yanıltabilir. Sağlıklı bir sonuç için Turnitin raporu veya İthenticate raporu almalısınız.

Teziniz tamamen bittikten sonra İntihal Raporu almanız yararınızadır. Birebir alıntı yaptığınız paragrafları tespit edip onları kendi düşüncelerinizle yorumlamak daha da kolay bir hale gelir. Bu da tez teslim aşamalarını oldukça hızlandırır.

Yazdığımız kısa bilgilerin yanında “intihal raporu nasıl alınır?” “İntihal raporu nasıl yorumlanır?” gibi sorulara cevap verelim

Aslında o kadar merak edilecek bir şey değil İntihal Raporu. Akademik camianın kullanmış olduğu İntihal Programları Turnitin ve Ithenticate’dir. Teziniz bu programların birine atılır.

Eğer kopyala/yapıştır yapmışsanız programlar bunu yakalayacaktır. Kopyalama yapılan yerler üstü boyalı bir şekilde rapora yansır.

Üniversitenizin intihal oranının üstünde kaldıysanız İntihal Raporu işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Mesela, üniversitenizin intihal oranı %20 olsun, danışman size bir uyarı yaparak hazırladığınız tezin intihal oranının %52 olduğunu ve bunun %20’ye düşürmeniz gerektiğini söyledi.

Çoğu danışman öğrencilere intihal raporu vermemektedir. Teziniz de rastgele intihal düşürme yapmak mı daha kolay yoksa intihal raporunu alıp tekrar yorumlamak mı daha kolay.

Gerçekte, asıl merak edilecek konu İntihal Raporundan sonrasıdır. Çünkü sizi en çok yoracak olan konu İntihal Düşürmedir.

İntihal nasıl önlenir?

Aşağıda bulunan not şeklindeki örnek, aklınıza takılan bütün soruların cevabı olacağını düşünüyoruz.

Paragrafı olduğu gibi kopyalayıp sonuna kaynak yazmak sizi intihalden kurtarmaz. Aksine bu tam anlamıyla intihal demektir (Örnek, 2017: 28).

Platon tez hazırlama

Yukarıdaki paragrafı herhangi bir tez de gördünüz ve beğendiniz. Bu paragrafı kendi teziniz de kullanmak istiyorsunuz. İşte tam burada paragrafı okuyup tekrar yorumlamanız gerekmektedir.

Yukarıdaki tezinize almak istediğiniz paragrafı şu şekilde yorumlarsanız intihale yakalanmazsınız.

İntihale yakalanmamak isteyen kişiler, beğendikleri paragrafı okuyup kendileri yorumlamalıdırlar. Aynı şekilde kopyalayıp paragraf sonunda kaynak göstermek sizi intihalden kurtarmaz (Örnek, 2017: 28)

İntihal düşürme ekibi

Görüldüğü üzere, yukarıdaki paragrafı okuyup yorumladık. Araya kendi düşüncelerimizi de kattık. İntihal Raporu Yorumlama en yalın şekilde ancak bu şekilde anlatılabilirdi.

İntihal Raporu Ücretleri

İntihal raporu fiyatlarımız sözcük sayısına göre değişmektedir. Fiyat aralıkları 50 – 250 TL arasındadır.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi intihal yapılan yerler renkli boyalar sayesinde gün yüzüne çıktı. Size vereceğimiz intihal raporunda, intihal olan yerleri görecek ve bu kısımları özgün cümlelerinizle değiştireceksiniz.

Rapordan sonra intihal oranını düşürmek işinizi hiç ummadığınız kadar kolaylaştıracaktır. Yapacağınız tek şey, paragrafları okuyup özgün bir şekilde yorumlamaktır.

Not: İntihal Düşürme hakkındaki yazımızı da okuyun. İntihal raporu ve intihal düşürme kavramları kardeş gibidir. Ancak bu şekilde tam bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Biri olmadan öteki olmaz.

Örnek İntihal Raporu
Örnek İntihal Raporu

Her iki örnek aynı intihal raporuna aittir.

Örnek İntihal Rapor ve Sonucu
Örnek İntihal Rapor ve Sonucu

Üstte ki İntihal Raporu örneğinde İntihal Düşürme yaparken buna ilk sıradaki yani “1 sbe.dum…edu.tr” olan intihali düşürmekten başlayabilirsiniz. Danışman hocanız en yüksek orana bakacaktır sizde intihali düşürmeye en yüksek orandan başlamalısınız yani “1 %11” olan orandan.

Eğer intihal düşürmeyi de bizim yapmamızı isterseniz rapordan sonra iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz.